Manai tautai

Es dzīvoju, un Jums būs dzīvot!

Kroņvīrusa paralēles ar Austrālijas ugunsnelaimi. Situācija, kurai neesam gatavi savas netālredzības dēļ. Itālijas pieredze.

Autors Draugu draugs

Ir grūti noticēt kam tādam, kas šobrīd notiek Itālijā, kur Ķīnas vīrusa izplatība dominē pār iespēju to ierobežot. Valsts ir nonākusi situācijā, kad visiem palīdzēt vairs nevar. Kritiskais atskaites punkts ir aizsācies vakar, 20.03., kad veselības aprūpes sistēma sagrīļojās. Trūkst ne tikai ārstu un medmāsu, pietrūkst mākslīgās elpināšanas aparātu un saskaņā ar Itālijas Anestēzijas, reanimācijas un intensīvās terapijas institūta ziņojumu un ieteikumiem mediķiem ārkārtas apstākļos, pieņemts skarbs rīcības plāns, ka "intensīvā terapija ir jānodrošina pacientiem ar lielākajām izredzēm uz izveseļošanos, ievērojot “maksimāla labuma principu maksimālam cilvēku skaitam”. “Iespējams, nāksies noteikt vecuma slieksni intensīvās terapijas saņemšanai.”

 Kas gan to varēja iedomāties un paredzēt, ka tik īsā laikā notiks šādi? Un vai tā nebūtu brīdinājuma mācība citām pasaules valstīm, kur vēl šobrīd netrūkst "brīvdomātāju", kas uzskata, ka viss ir normas robežās un esot kā katru gadu, kad dažādas infekcijas un vīrusi aizrauj tai saulē daļu no sabiedrības? Cilvēki ir tendēti domāt, ka "viss būs labi" un lai arī šī doma attieksmes pret dzīvi ziņā ir veselīga un apsveicama, tomēr tā ir vien tukša skaņa, ja piesardzības principi netiek ievēroti, jo sevišķi tagad, kad sērga turpina pārņemt visu pasauli.

Esmu lasījis daudz un dažādu autoru, speciālistu un nespeciālistu atzinumus par šo situāciju. Pagaidām viņu teiktais ir spriedelējumu un pieņēmumu līmenī, taču tas nenozīmē, ka "pastāv dūmi bez uguns". Tas, ko cilvēkiem ir jāprot ņemt vērā, tās ir patreizējās tendences, un tās liecina, ka saslims daudzi miljoni pasaules iedzīvotāji vēl vasaru nesagaidot, par izdzīvojušajiem un slimības pieveiktajiem paklusēšu.  Rakstu par šo, nevis lai biedētu un satrauktu, bet lai liktu katram aizdomāties par savu individuālo atbildību situācijā, kura maina pasauli. Jebkura cilvēka attieksme un apzinīgums noteiks situācijas tālākattīstību. Patreiz, dzīvodami uz vienas planētas, cilvēki jūtas it kā atrauti no realitātēm, kas sastopamas uz tās. Ignorance un nedomāšana par Itālijas, Spānijas un vairāku citu zemju kroņvīŗusa mocītajām zemēm un tā radītajām sekām, var sastapt nesagatavotu arī pārējo pasauli. Šis nav laiks, lai nogaidītu un cerētu uz pavasari vai vasaru. Katrai valstij un katram apzinīgam cilvēkam ir jādara viss, lai sērgas ietekme tiktu mazināta. Ja tas nenotiks, "Itālijas stāsts pārņems citas zemes" un nepārprotami tas novedīs pie humānās katastrofas.

Esmu saņēmis nevienu vien aizrādījumu par to, ka "pārāk sabiezinu krāsas", rakstot par kroņvīrusa ietekmi. Kad jautāju šo cilvēku argumentāciju, tad atklājas, ka tā slēpjās viņu sajūtu pasaulē, nevis faktos balstītajā informācijā. Viņi to neredz un nejūt Latvijā, tātad, viņuprāt, tas viss nav pa īstam, liekot tiem ignorēt realitāti.

Daļa cilvēku nesaprot, ka šis ir identisks nelaimes attīstības stāsts, kas vēl nesen izpaudās citviet kā Austrālijas ugunsgrēki. Ugunsnelaimes tajā zemē, protams, ir "cita opera", bet kļūdas moments tas pats, kā ilgāku laiku ir bijis valstīm attieksmē pret kroņvīrusa attīstību- valstis un tautas ir izturējušās pavirši un nogaidījušas, cerot, ka daba nāks talkā. Austrālijas gadījumā tika cerēts uz intensīviem lietiem, kas apturēs uguns izplatīšanos; kroņvīrusa gadījumā arvien visai izplatīta ir viltus cerība, ka pavasaris "visu saliks pa plauktiņiem" un vīruss izgaisīs. Diemžēl ir naivi uz ko tādu cerēt, bet cilvēkiem patīk padoties savam naivumam un savai iedomu, iztēles pasaulei, jo tas ir vieglākais veids, ka aizbēgt uz mirkli no realitātes apzināšanās un ticēt pasaciņai par laimīgam beigām. Atcerēsimies, ka Austrālijas gadījumā "laimīgas beigas" uguns nelaimei atnāca un tikai tad, kad cilvēks un daba sadarbojās. Daba nāca talkā, nesot lielas ūdens straumes un plūdus,krusu un ne to vien, bet tas viss bija nepieciešams, jo cilvēki tajā zemē sākotnēji rīkojās pasīvi. Daba atjaunoja savu nosacīto līdzsvaru tajā zemē, vienu postu apslāpējot ar citu postu un tad nelaime pierima.

Tie, kas neredz paralēles starp kļūdām Austrālijā un kļūdām jaunā vīrusa nesavlaicīgā ierobežošanā pasaulē, varu teikt tieši:"Apzinīgums nerodas pats no sevis, pie tā ir jāstrādā"...Tāpat kā no nezināšanas, tā arī no zināšanas problēmas nerisinās. Zināšanu gadījumā var rēķināties vismaz ar apdomību un piesardzību, nezināšana un nesvlaicīga domāšana noved pie liekiem satraukumiem un panikas tad, kad cilvēki tiek spiesti atzīt, ka brūk viņu iedomātā realitāte un nepamatotais "mūs tas neskar" pozitīvisms.

 Par, šī raksta ievadā, jau pieminēto Itāliju atgādināšu, kā viņi nokļuva līdz 20.03.2020. pieņemtajam kara laika atlases principam cilvēku veselības aprūpē un glābšanā: Pats sākums bija kļūdains pieņēmums, ka kroņvīruss- tas nav nopietni, ka tas esot kaut kas līdzīgs kā vecā gripa, kura pēdējos gados lielus zaudējumus nav radījusi. Cilvēki, neskatoties uz Ķīnas brīdinājumiem turpināja bezatbildīgi dzīvot ierasto dzīvi. Diemžēl ne viss pie kā esam pieraduši der katram laikam. Pat labas lietas var sekmēt ļaunumu, kas normālos apstākļos nav iedomājami...

Vēl februāra beigās Itālijā bija 322 inficētie- ārsti varēja veltīt uzmanību katram. Nedēļu vēlāk- 2502 gadījumi, tomēr vēl pietika resursu cīņai ar sekām. 20. martā ar vairāk nekā 40 000 pacientu (turklāt jāpieskaita arī citu slimību pacientus) veselības aprūpes sistēma sagrīļojās.

Ja, situācijas piespiedu kārtā, pacienti tiek šķiroti- glābjamos un neglābjamos- tas liecina nepārprotami, ka tā ir nopietna krīze, tā jau ir katastrofa, kura padziļināsies.  Pasaulei no Itālijas un Ķīnas pieredzes vajadzētu mācīties- tas izšķiroši svarīgi!  Pieplūdušo slimnieku skaits krietni pārsniegs materiālo nodrošinājumu pasaules slimnīcās un cilvēkaprūpē, to veselību un dzīvību sargājot. No citu valstu kļūdām tomēr vajadzētu mācīties- tas neatkārtot... Dzīvojam uz vienas planētas. Vīruss nav ugungrēks, kas izpleties viena kontinenta ietvaros un tur arī pierims. Ir diemžēl jagaida sliktākais scenārijs, bet arvien jacer uz labāko, kad paši sevi izlemsim sargāt. Dievs un daba nāks palīgā cilvēku apzinīgumam; ja apzinīgums kavēsies, "ko sēsi, to pļausi" taps par skarbu mācību visai cilvēcei. Der tomēr atcerēties, kas reiz notika pirms 100 gadiem un ka arī toreiz vīrusa izpaltības pirmsākumos daudzi to uztvēŗa kā tikai nejauku sagadīšanos, kura drīz apstāsies pati no sevis.

Ir situācijas, kuras prasa nevis nogaidīšanu, bet mērķtiecīgu un apzinīgu rīcību. Ja valstis slēdz savas robežas un aicina cilvēkus ievērot karantīnas principus, tad ar to nebūs gana, ja pati sabiedrība to uztvers kā bezjēdzīgu aizliegumu. Situācija ar kroņvīrusu prasa nopietnas pārdomas ikvienam un apzināsanos, ka pasaule mainās un arī mums ir piesardzīgi jāpielāgojas jaunai situācijai. 

"Itālija pāriet uz kara laika medicīnu"- to atzīst viņi paši. Taču atšķirībā no kara, kurā ir vismaz divas iesaistītās puses, vīrusa gadījumā nav iespējams noslēgt pamieru...

https://jauns.lv/raksts/arzemes/377193-italija-pariet-uz-kara-laika-medicinu

 Sekojošo video ir vērts aplūkot, ja neesat to jau paveikuši iepriekš:

Šeit Jūs varat parakstīties uz jaunākām ziņam

Ieslēdziet javascript lai šī forma darbotos

 

Komentāri   

+4 # Lelde 2020-03-21 11:35
Ja ir tā , tad tas ir pat trakāk kā karā. Izskatās tas vis ļoti fašistiski, ka Itālija šķiro pacientus, bet, kas viņiem cits atliek?? Vai kādam ir atbildes?- man nav.
Atbildēt | Paziņot administratoram
-1 # Leldei: 2020-03-21 13:01
Atbildes nevienam nav, ir tikai mēģinājumi kaut ko saglābt. Baidos, ka vilciens jau ir aizgājis.
Atbildēt | Paziņot administratoram
-3 # Kristians 2020-03-21 14:30
Nevaru iedomāties ka tur tik traki.Ja tā tomēr izrādās taisnība un kara likumi pieņemti tad jau omēm un opjiem labāk uzreiz ĪSTĀS miega zāles dot. Tā būs lielāka želastība kā mērdēšana neziņā un ciešanās.
Atbildēt | Paziņot administratoram
-5 # tauta runā 2020-03-21 14:46
"Varbūt nākamais solis viņu kara laika medicīnā itāļiem varētu būt «špricīte» senioram. Savādāk ir briesmīgi redzēt kā cilvēks nevar «saelpoties», viņš smok un plāta muti kā krastā izmesta zivs. Te nu uzskatāms piemērs budžeta naudas izlietojumam, redzams ka «tētiņa» pieprasītie 2% jāizlieto medicīnai, gultas vietām, ārstu un medicīniskā personāla algām, medicīniskās aparatūras iegādei un valsts rezervju izveidošanai. Arī arguments, ka tirgus visu pats sakārtos, nedarbojas, ja pēc medicīniskām maskām jābrauc lūkoties uz «komunistisko Ķīnu». «Rietumu tirgus» var tev 3 medicīniskās maskas 60 eiro centu vērtībā pārdot par 75 eiro, nevis pārorientēties un pašiem sašūt nepieciešamo daudzumu. Šī pandēmija nāca kā auksta duša apskurbušai pasaulei, kura savā izvirtībā un naudas kārē bija zaudējusi veselo saprātu. Cik ciniskiem un neprātīgi alkatīgiem jābūt cilvēkiem, lai zinot ka Austrijas kalnu kūrortā ir Covid19 perēklis, peļņas dēļ klusēt, šo kūrortu neslēgt un nolemt simtiem, tūkstošiem apmeklētāju inficēšanai, saslimšanai un vīrusa aiznešanai uz savām mītnes zemēm."
Atbildēt | Paziņot administratoram
+2 # Baisi 2020-03-21 19:39
Itālijai šodien vēl + 6,557 inficētie, +793 mirušie, lielākā daļa no Lombardijas reģiona. :((
Atbildēt | Paziņot administratoram
0 # to Baisi 2020-03-22 11:09
https://www.youtube.com/watch?v=awe0-HkA3dw
Atbildēt | Paziņot administratoram
0 # tas turpinās 2020-03-23 19:10
​Italy +4790 cases , +602 deaths, +408 recovered
Atbildēt | Paziņot administratoram

Pievienot komentāru


Aizsardzības kods
Atjaunināt