Manai tautai

Es dzīvoju, un Jums būs dzīvot!

Daži soļi, kā sadzīvot ar tropisko karstumu...

Autors Draugu draugs

 Brīdis, kad veidoju šo rakstu, ir ne tuvu tas patīkamākais, jo uz savas ādas nākas izbaudīt karstuma dūriena sekas. Pavisam pēkšņi, negaidīti, bet tā tas ir sagadījies. Parasti, pirms šāda tipa un negaidītiem brīžiem, mēdzam domāt, ka bīstamība jau mani neskars, līdz kādreiz dzīvē tas notiek pirmo reizi. Teju katrs pieaugušais zina, ko nozīmē iedegt saulē par daudz un baudīt nepatīkamas sekas, taču arī tie, kas slēpjas no pārlieka saules karstuma dienas vidū un UV starojuma tā intensitātes periodos, ne vienmēr spēj sevi nosargāt. Karstuma dūriens vasarā Tevi var sastapt un apdraudēt arī jebkurās sliktas gaisa cirkulācijas telpās- darba vietā, sabiedriskā transportā, mājās un citviet. Paskatīsimies, ko varam darīt, lai sadzīvotu ar tropisko karstumu mūsu platuma grādos un Latvijā...

Reizēm dzīvē gadās, kā tai parunā par to vilku un lāci, kad bēgot no viena, turpinājumā var nākties bēgt arī no otra... Kā tad ir ar tiešo saules dūrienu, no kura sargājamies, šķiet, teju visi un karstuma dūrienu, no kura, diezgan droši var teikt, daudzi nesargājas vispār? Kā tad sadzīvot ar karstumu, kas pēdējās dienās turpina savu dabas, cilvēku un dzīvnieku pasaules izturības sliekšņa pārbaudi?

 Sekojoši pieminēšu- varbūt noder- kādus praktiskus soļus no tautas metodēm, ko tomēr varam darīt, neskaitot ļoti svarīgos un mūžīgi aktuālos atgādinājumus par galvas segām, cepurēm, aizsargkrēmu lietošanu un regulāru ūdens lietošanu karstā laikā:

Daži soļi, kā sadzīvot ar tropisko karstumu...

1.Rūpējoties par savu veselību, īpašu uzmanību pievērsiet saviem bērniem un citiem, piem., cilvēkiem sirmā vecumā, kas dzīvo Jūsu namā, vai arī, kuri ir tieši atkarīgi no Jūsu palīdzības ikdienā.

a)Svaiga un atjaunota gaisa cirkulācija telpās, ja iespējams, cauru diennakti. (Tajā pat laikā turot pusatvērtus/atvērtus logus, neaizmirst par mazo aktīvistu drošību.)

b)Biežāka kā parasti ūdens baudīšana iekšēji un pelde ūdenskrātuvēs ir tikai viena daļa no pasākumiem, ko varam paveikt savā labā. Mājas apstākļos var palīdzēt arī biežākas dušošanās remdenā ūdenī, kā arī kāju mērcēšana nosacīti aukstā ūdenī... 

c)Ja esat intensīvā saulē, var palīdzēt "dvieļu galvu pasākums"- ūdenī samitrināta cepure vai dvielis. 

d)Ja karstajos vakaros un naktīs grūti iemigt un atslābt no tveices sajūtas, izmantojiet pēc dušošanās, piem., termoforus ar piepildītu aukstu ūdeni, to turot īslaicīgi un pārmaiņus pie dažādām ķermeņa daļām- tas noņems daļu karstuma spriedzes no Jūsu ķermeņa un nomierinās Jūsu prātu. Ja nav drīza efekta, atkārtojiet darbības. Var palīdzēt arī mitrs dvielis, ko izmantosiet palaga vietā. 

Ja veselība un kukaiņi atļauj, labāks miegs karstajās vakara un nakts stundās var būt ārā- šūpuļtīklā, saliekamā gultā. 

e)Izvairieties no ilgstošas uzturēšanās slikti vēdinātās telpās. 

f)Samaziniet un atlieciet uz citu reizi mazaktuālus braucienus sabiedriskajā transportā. 

g)Karstajā laikā neastājiet ne uz mirkli savu bērnu autosalonā guļam. Iedomātās tikai 5min lielveikalā var realizēties par 30 un vairāk minūtēm. 

h)Kad esat izvēdinājuši telpas, karsto dienu sagaidiet ar biezākiem(nedaudz mitriem) aizkariem savos logos. 

i)Meklējiet patvērumu aizēnā, parkos; pat īslaicīgi lielveikalos, ja nav labākas alternatīvas. 

j)Agri rītos vai vēlu vakaros izbaudiet jūras un citu ūdens tilpņu ūdeņus- tas stabilizēs Jūsu nervu sistēmu, pašsajūtu un noturību pret dienas karstuma slodzēm.DIENAS STARTA POZĪCIJAI PĒC PIENĀCĪGAS ATPŪTAS MIEGĀ IR ĪPAŠA NOZĪME TAVA ĶERMEŅA CĪŅĀ AR GAIDĀMĀS DIENAS  KARSTUMA VIĻŅIEM. 

Jūs varbūt jautāsiet, kāpēc īpaši akcenti likti uz atpūtu, mieru, miegu, atslābumu karsta laika kontekstā? - pavisam vienkārši- Miegam un atpūtai der pievērst īpašu uzmanību, jo atpūties cilvēks spēs novērtēt un piesardzīgāk reaģēt arī dienas un saules karstuma svelmē. Ja dzīves uzdevumos dosies pienācīgi neatpūties, karstums, saule Tevi tik un tā piespiedīs atpūsties un gulēt(veseļoties) gultā un, daudzi zin' teikt un viņiem pievienojos ar savu šī brīža pieredzi, ka vasaras karstumā atgūt zaudētus veselības spēkus ir ļoti sarežģīta procedūra... 

 Šīs bija tikai nedaudzas metodes, no ļoti parastām, līdz pat dīvainām un smieklīgām, ko tautā mēdz darīt, cīnoties ar svelmi un kādām tās radītajām sekām- ne viss ikvienam var noderēt, bet katrā ziņā var rosināt mūsu iztēli un idejas, kā "uzveikt karstumu" vismaz mūsu pašu un savās mājās... 

 Kā jau pamanījāt- mūsu lielais draugs un sargs lielā karstumā ir neaizvietojamais ūdens un prasme "improvizēt" ar to, kā arī svaigs gaiss un ēnas patvērumi mūsu veselības un labsajūtas labā! 

 Neaizmirsīsim arī par saviem četrkājainiem draugiem!- arī viņi prasa ne tikai padzerties un ēdienu. Ja nevaram nodrošināt savu suņu peldi ūdenskrātuvēs, nodušojiet viņus remdenā ūdenī- Tavs suns Tev uzsmaidīs un "pateiks paldies"! 

 Dzeram daudz ūdeni, sargājam sevi un citus no pārkaršanas un gaidam atkal jaunas, ne tik karstas un mūsu veselībai draudzīgākas dienas! 

 Ja Jums ir noderīgas un labas idejas, kā sadzīvot ar karstumu Latvijā, atstājiet, lūdzu, kādu ziņu komentāros! Paldies Jums! 

Šeit Jūs varat parakstīties uz jaunākām ziņam

Please enable the javascript to submit this form

Komentāri   

0 # Einārs 2019-06-12 22:23
Pats labàkais karstumà doties uz ziemeľiem, vai gulēt baseinā.
Atbildēt | Paziņot administratoram
0 # Baiba 2019-06-13 09:42
Karstā laikā jātup zem strūklakas, var iemēģināt arī zemūdens niršanu, vai vismaz galvas iemērkšanu ūdens spainī... ;) :D
Atbildēt | Paziņot administratoram
0 # opis 2019-06-13 14:40
Nav ideāla risinājuma, ir tikai mēģinājumi uzlabot situāciju, tik pat labi var tupēt pagrabā, gulēt uz flīzēm un sēdēt biezās mūra sienās, kur karstums nespēj ielauzties.Kaut vai iet uz vecajām baznīcām biežāk. :)
Atbildēt | Paziņot administratoram
+1 # latnorge 2019-06-19 12:30
Brauciet uz Norvēģiju un labi sadzīvosiet ar karstumu! :)) Pie mums komfortablie +-20grādi un lietus vairāk ka karstuma...
Atbildēt | Paziņot administratoram

Pievienot komentāru


Aizsardzības kods
Atjaunināt