Manai tautai

Es dzīvoju, un Jums būs dzīvot!

Lapu pūtējs, elektro velosipēds- populāri, bet pārvēŗtēti projekti.

Autors Draugu draugs

 Vai zinājāt, ka ar karoti arī var izrakt dīķi?- Vai zinājāt, ka mūsdienu zinātniskie sasniegumi ne tikai stagnē, bet arī vismaz daži no tiem izceļās ar, maigi sakot, ne pārāk adekvātu pielietojumu, un to saturiskais un jēdzīgais pienesums sabiedrības labā ir neproduktīvs, pretrunīgs, pat absurds. Šoreiz pieskaršos tikai diviem šādiem projektiem, kuri, uzsveru, tikai atsevišķos gadījumos ir ļoti noderīgi- runa ir par lapu pūtēju un elektro riteni. Mūsdienās tos lieto arvien vairāk, nespējot novēŗtēt, kad tas būtu adekvāti un kad labāk, veselīgāk izmantot citas darbības metodes. Parunāsim par to nedaudz sīkāk...

 Vispirms par lapu pūtējiem:

 Šis ir temats, ko daudzkārt esmu pārcilājis savā prātā, redzot kā mūsdienu pasaule attīstās, izvēloties savu galveno principu - ērtība.Un labi zinu tās slavas dziesmas, kas ir sadziedātas par labu šo ierīču reklamēšanai, pārdošanai un biznesa interesēm. Uzreiz teikšu, ja ērtība kļūst par galveno, noteicošo vērtību un pat resursu nr.1, ko sabiedrība, kurai tas pieejams, lieto labāk, nekā citas alternatīvas, tad nav jābrīnās, ka cilvēce aprod ar tehnoloģijas laikmeta stulbumu. Nepārprotiet, pati par sevi šīs lietas ir noderīgas, bet, ja tās lieto vienmēr un visos specifisko darbu gadījumos, tas padara šo procesu idiotisku, pat kaitniecisku. Kā tautā saka:"Kas par daudz, tas par skādi."

 Kamēr šo rakstu, pamanīju gan no rīta puses, gan tagad, ka netālu no manas atrašanās vietas uzdarbojas nenogurdināms  "benzīnnieka" lapu pūtēja staigulis. Jā, protams, ir arī lapu smalcinātāji un savācēji, bet šis nav tas gadījums. Interesanti, ka pat pie aizvēŗtiem jaunajiem logiem un, neskatoties uz to, ka atrodos vienā no mājas augšstāviem, lapu pūtēja radītais troksnis pamatīgi sit pa ausīm, bet, kāds ir ieguvums no veiktā darba- visas dienas laikā tiek dzenātas lapas, lai traktors tās varētu savākt un nedaudz vairāk kā pārsimts kvadrātmetros būtu īslaicīga tīrība. Un, vai rīt, dažas dienas vēlāk atkal būs jāsadzīvo ar papildus troksni? Parunāsim ne tikai par "ieguvumiem", bet arī cik tas prieks maksā un jo īpaši, cik tas maksā veselības ziņā tiem, kam ar šo skaņu jāsdzīvo savās mājās. Pagalmā šī trokšņa dēļ labāk nerādīties. Pamērīju decibelus- grozās ap 85dB(A), daudz vai maz spriediet paši, bet, ja stundas 3 un vairāk dzirdi šādu dūkoņu, bungādiņa liek manīt. Ticiet man, šāda "fona mūzika" nekādi nepadara produktīvāku dienas gājumu gan pašam darba darītājam, gan tiem, kas spiesti panest darba troksni.

Lapu pūtējs, elektro velosipēds- populāri, bet pārvēŗtēti projekti

 Iedomāmjos uz mirkli, kā jūtas tur cilvēki pirmajā stāvā un tie, kas vienkārši grib ārā pastaigāties; kādas iespējas ir vecākiem, ja vienkārši grib savus mazos izvest pastaigāties vai doties dienas dusas "ratiņceļojumā".

 Kā tad ir- vai cilvēki sāk baidīties izvairīties no savu roku darba un tik ļoti nododas mašīnistiskajai pieejai, ka vairs nesaprot, kad labāk strādāt ar rokas darba rīkiem un kad patiešām var noderēt lapu pūtējs?! Vai vispārēja tiekšanās pēc ēŗtībām un mūsdienīguma nepadara cilvēkus nereti par muļķiem? Viss jau būtu pavisam vienkārši, ja speciālās iekārtas tiktu lietotas tikai to specifiskajos uzdevumos, tehniski grūti aizsniedzamās un kopjamās problēmzonās, bet tās tiek lietotas gandrīz vienmēr- vispārinātā pieeja, manuprāt, vairāk kaitē, nekā dod labumus.

 Tas, cik lapu pūtēji jeb šīs "ērtības" maksā, pieder pie loģiskajiem "sīkumiem". Tas, ka ar to var paveikt darbu ātrāk- daļa no patiesības. Tas, ka troksnis ir neciešams, liecina pašu darbinieku specausis, kas slāpē skaņu. Ja runājam par darba izpildes ātrumu un, cik maksātu darbinieks, kas strādā ar speciālo tehniku, kurš asistē traktoram -lapu savācējam- tad kaut kā nešķiet, ka "lielais ieguvums" ir tik viennozīmīgi liels. Ja runājam par jau pieminēto blakusefektu- trokšņa efektu, tad kaitējums ir. Kā tad ir, vai daudzdzīvokļu māju pagalmos iedzīvotājiem labvēlīgāks ir šis nosacīti ātrāk paveiktais darbs ar kaitniecisku troksni, vai nedaudz lēnāk korekti savu darbu daroša sētnieku komanda, kura turklāt nerada veselībai bīstamu troksni?VAI DARBA IZPILDES ĀTRUMS UN ĒŖTĪBAS IR VAIRĀK VĒRTAS PAR CILVĒKU VESELĪBU, KURU LABĀ DARBS IT KĀ TIEK VEIKTS?

 Papildus informācija par decibeliem un to, kā dzirdētās skaņas attiecas uz mūsu pašsajūtu un veselību te:

Cilvēka auss var sadzirdēt skaņas, kuru frekvence ir no 20 līdz 20 000 herciem (Hz). Tā var sajust lapu čaukstoņu – aptuveni 10 dB(A), kā arī spēj pielāgoties pat pie nedzirdību izraisošas mūzikas – aptuveni 90 – 110 dB(A).
 
Ir noderīgi zināt, kādu troksni parasti izraisa mums apkārt esošie skaņas avoti.
10 dB(A) – čuksti (dzirdami 1 metra attālumā)
20-30 dB(A) – lietus, ūdens pilēšana
50-60 dB(A) – runa
60 dB(A) – mikseris, bārdas dzenamais aparāts
80 dB(A) – durvju zvans, telefona zvans
85 dB(A) – kravas automašīna
90 dB(A) – skaļa mūzika, kliedziens
95-110 dB(A) – motocikls
130 -140 dB(A) – lidmašīna

 

 Elektro velosipēdi: 

 Lieliska iespēja- vai ne tā? Domāju, tieši gados vecajiem un tiem, kam ir kustību traucējumi šī iespēja nozīmē daudz un to nevajadzētu nenovērtēt, bet arī pārvēŗtēt nē. Protams, ir arī citas pozitīvās puses šai inovācijai. Taču, ko tas nozīmē  jauniem un veseliem cilvēkiem, kuri turklāt sakās dzīvojam veselīgu dzīvesveidu? -Vai monotona stāvēšana/sēdēšana uz "lidojošā paklāja" un nekustīgums ir labs pienesums savas veselības rūdīšanai un ķermeņa treniņam? Jā, jā - cilvēki var sev iegalvot, ka pietiek viņiem ar citām aktivitātēm, kur sevi fiziski noslogot. Ticiet man, daudzi no tiem, kas uzskata, ka sevi pietiekoši noslogo fiziski, neapzinās, ko nozīmē sevi pienācīgi noslogot ikdienā- viens ir, ka nezina; otrs, ka cilvēki, to lielākais vairākums, ir arvien mazkustīgi. ĶERMENIM IR VAJADZĪGA DAUDZPUSĪGA UN SABALANSĒTA IZKUSTĒŠANĀS, NE TIKAI DAŽU TĀ DAĻU AUGSTVĒRTĪGA NOSLODZE.Cilvēki minimizējot pašiesaisti savās aktivitātēs apzog sevi. Vēlākie dzīves gadi diemžēl to tikai apstiprinās...

 Ja cilvēkiem dotu iespēju dzīvot, daudz nekustēties, nodrošināt sevi, neiziet no mājas, nešaubos, ka brīvprātīgo netrūktu. Tās ir mūsdienu optimizācijas un kapitālisma laikmeta sekas. Lai arī neesmu vairs jauniešu gadu vecumā, mani pārsteidz tas, ka kustības un aktivitāšu prieka vietā, jauni un veseli cilvēki izvēlas tupēšanas inovāciju, kura Tevi aizved no mērķa "A", līdz jebkuram nākamajam "X" vai "Y" mērķim.

Cilvēki tā vietā lai kustētos, izvēlas nekustēties. Tā saucās savu resursu optimizācija un taupīšana citiem mērķiem?- nepaliksim smieklīgi! Enerģija un enerģiskums pieaug to lietojot un arī sevi rūdot. Vai elektro riteņa lietošana nav sava veida atgriešanās zīdaiņa vecumā, kad vecāki mūs vizināja ratiņos?- atsķirība vien tajā, ka esam spējīgi paši izvēlēties savus "ceļojuma" ratus, kur mūsu līdzdarbība ir minimizēta. Nezinu, kāda ir Jūsu psiholoģija, bet no sava skatu punkta apzinos, ka dzīvē ir vērts darīt daudz un maksimumu un nevairīties no aktivitātēm. Ja izvēle ir starp aktivitāti un neaktivitāti, personīgi ieteiktu saprātīgu aktivitāti jaunajiem cilvēkiem, kam kustība ir pa spēkam. Ja jaunībā cilvēki aprod ap mazkustību, tad tā ir parakstīšanās uz paātrinātu aiziešanu no dzīves. Jā, nepārteicos, tieši tik skarbi. 

 Katrai lietai ir sava vēŗtība, bet, kad to pārvērtē vai lieto tie, kam to praktiski nevajag, tas diskreditē gan pašu inovācijas lietotāju, gan parodē tehnisko iespēju. Aicinu cilvēkus gudrākai un samērīgākai, pat atturīgākai jebkuras mums nebūtiskas tehnoloģijas lietošanai!

Šeit Jūs varat parakstīties uz jaunākām ziņam

Please enable the javascript to submit this form

 

Pievienot komentāru


Aizsardzības kods
Atjaunināt