Manai tautai

Es dzīvoju, un Jums būs dzīvot!

Sociālie eksperimenti atklāj mūsu ievainojamību. Neapzinīgums, domāšanas seklums, manipulētība.

Nav nekā tāda šajā pasaulē, kas neatstātu savu ietekmi uz mūsu domāšanas platumu, dziļumu un augstumu. Katra viedokļa, ikvienas pieredzes un priekšstata, pat aizsprieduma leņķis slēpjas mūsu redzēt un izzināt prasmes subjektivitātē.

Kad esam vienatnē, esam spiesti domāt patstāvīgi. Cilvēki, kas raduši ignorēt savas domas, šādos brīžos vislabprātāk izvēlēsies troksni(tv, radio, skaļu mūziku utjp.), kas ļaus izbēgt no savām individuālām pārdomām, samierinoties vien ar seklu un virspusēju "domāšanas elpas dziļumu".

Kad esam sabiedrībā, lielākā daļa no mums upurē un zaudē savu individualitāti intensīvas domāšanas procesos, cilvēki mēdz saplūst ar citiem un domā kolektīvi un daudz mazāk vērtē lietas un notikumus kritiski. Ja sabiedrisko procesu ietvaros gadās kāda ķibele, tikai retais parādīs personīgu iniciatīvu, lai celtu gaisā problemātiku un aicinātu citus uz apzinīgu rīcību. Ir daudz tādu lietu, ko mēs, cilvēkos esot, paciešam nevietā un atkal daudz tādu, kad pacietība un cieņa pret sevi un citiem nodrošinātu labāku rezultātu.

Sociālie eksperimenti visbiežāk parāda, kā "bara ietekmē" mainās mūsu domāšana; tiesa, tikai retie spēj saglabāt savu domu svaigumu sabiedrībā, un tikai katrs pats nosaka, vai ar savu domāšanu un apzinātību strādās vai arī uzticēsies kopējās "sociālās masas" iespaidu, attieksmes un domu gaitas pašplūsmai.

 Turpinājumā sociālo eksperimentu stāsti, kuros skaidri redzams, kā vairākums cilvēku atļaujas nedomāt patstāvīgi. Ir vērts paskatīties uz sevi un sabiedrību no malas:

Lasīt tālāk ...

Cukurs un cukuratkarība. Pieredze un videoeksperiments...

Cukurs un cukuratkarība. Pieredze un  videoeksperiments...Mūsdienās iztikt bez cukura ir neiespējamā misija. Lielai daļai cilvēku katra "diena ir sacukurota" un cukura sacūkāta. Jo stresaināka paliek ikdiena un dzīve kopumā, jo lielāka un pieaugošāka ir sabiedrības tendence lietot cukurotus dzērienus, ēdienus un vienkārši saldumus uzturā. Cukurs pārtikā un saldumi ir palicis kā stresa pārvarēšanas un sevis nomierināšanas medikaments, apmaiņā pret milzīgo kaitējumu veselībai kopumā...Cilvēki ir pieraduši pie "baltās nāves" efektiem un tie mums liekas pieņemami- jo, ja tā lietošana ļauj kaut uz brīdi attālināt jebkādas šī brīža problēmas, tad uzskatām, ka saldumi ir "piemērotas zāles" un resurss, ar kuru ir vērts sevi palutināt un piebarot... 

Lasīt tālāk ...

Anekdotisks atgadījums iz dzīves.

 Šodien lietaina diena patrāpījusies vismaz Rīgas pusē. Gaidot sabiedrisko transportu kopā ar vairākiem citiem sev svešiem cilvēkiem paslēpāmies zem pieturas jumta. Uzradās pīpmanis. Palūdzu, lai pārtrauc to darīt neatļautā vietā, uz ko sekoja replika, bet apkārt taču lietus līst. Par mazu brīnumu, dūmotājs devās citviet baudīt vēzīša garšu.

Lasīt tālāk ...