Manai tautai

Es dzīvoju, un Jums būs dzīvot!

Teniss. Sinsinati WTA turnīrs. Ostapenko lejupslīde turpinās.

Autors Draugu draugs

 Vakar savu divdesmito vienspēļu turnīru šosezon iesāka un noslēdza ar zaudējumu Latvijas tenisiste Aļona Ostapenko, kura 3 setu cīņā un ar rezultātu 2:6, 7:6, 3:6 piekāpās Kazahstānas sportistei Jūlijai Putincevai.Jāatzīst, ka šī bija jau divpadsmitā reize no divdesmit, kad Aļona apstājas jau pirmajā kārtā. 

Mazliet novērtēsim, kas tika paveikts, un kas pietrūka Latvijas sportistei cīņā par uzvaru. Galvenokārt palūkosimies Aļonas Ostapenko kopējā tenisa attīstības problemātikā.Kā arī paskatīsimies "dažus soļus uz priekšu", kā šī pieredze atsauksies uz turpmākajām cīņu kvalitātēm Ostapenko izpildījumā sezonas turpinājumā.

 Ja šajā sezonā ne reizi vien esam lasījuši Ostapenko atzinumu, ka neveicoties ar pirmo spēļu kārtu izlozēm šajā tenisa gadā, tad, spriežot pēc paša tenisa kvalitātēm, kādas demonstrē Aļona, var droši apgalvot, ka tas ne tuvu ir patiesais sekmju trūkuma iemesls.

 Vai Jùs varētu atrast daudz tādu tenisa speciālistu lielajā tenisā, kuri regulāri pieļauj 10 un vairāk dubultkļūdas un tomēr pārsvarā izcīna panākumu(aizvadītajā cīņā tādas bija pat 15(!))? Pārfrāzēšu to, lietojot cita sporta veida piemēru:"Vai basketbolā vienas spēles laikā nerealizējot 15 soda metienus, ir lielas izredzes uzvarēt?"- zinām, ka gadās visādi un vienmēr ir kādas izņēmuma reizes. Taču runājot par dubultkļūdām tenisā ir "viens liels bet"- tās vistiešākajā veidā grauj pārliecību, rada nolemtības sajūtu; liek sportistam sajusties tā, it kā visas viņa pūles ir veltīgas. KAD ZŪD PĀRLIECĪBA, TAD PAT LABAS PRASMES UN IEMAŅAS DEFORMĒJAS-sportā ne velti ir iezadzies tāds termins "sasietas rokas". Tas ir līmenis, kurā ilgstoši atrodas Latvijas tenisiste un tieši šajā  nogrieznī visspilgtāk ir redzami atsevišķi sportiskās un profesionālās sagatavotības brāķi- piem.pirmā serve. 

 Pat neanalizējot tālāk aizvadītās spēles detaļas, jāatzìst, ka, lai gan Aļona centās saglābt spēli un izcīnīt uzvaru, "bedre", kurā viņa atrodas jau sen pirms šī turnìra, ir krīze, kura tikai padziļināsies.Aļona trenējas, spēlē, bet nemācās "saredzēt sevi no malas". Kamēr viņa nav nonākusi pie atziņas par tenisa reformu savā dzīvē kaut vai jau pieminētajā disciplīnā(pirmā serve), viņa zaudēs arī to sportisko formu un pārliecības atlikumus, kas viņai vēl ir...

 Ja sportistam ir "sasietas rokas", tas nozīmē, ka viņam nedomājas. Viņš ir, kā tautā mēdz teikt:"uz pauzes"- labirintā, no kura neredz izeju.Aļonai ir vajadzīga palīdzība no malas- kāds, kas viņu iekustina; kāds, kas ļauj uz lietām paskatīties citādāk. Diemžēl jāatzìst, ka augsti kvalificētu treneru pieejamība vēl nenozīmē, ka viņi automātiski spēj iedvesmot un motivēt savus padotos; ne tuvu katrs speciālists spēj rezultatīvi strādāt ar katru, jo īpaši tad, ja profesionālis ilgstoši atrodas "nolemtības ēnā", netic saviem panākumiem. Ņemiet vērā arī to, cik bieži, kopš triumfa "French Open 2017", Aļona ir mainījusi trenerus, sastopoties ar neveiksmēm karjerā. Visu šo laiku Ostapenko ir izvairījusies no realitātes atzìšanas, savā ziņā bēgusi pati no sevis. Un, jo ilgāk bēguļo, jo ilgāk maldās pašas radītā nekurienē.

 Kā esam redzējuši, piemēram, Latvijas izlašu basketbolā pēdējā laikā, tā redzam arī Aļonas Ostapenko tenisa attìstībā, ka pieejamie treneri nespēj rast nekādus "brīnumlìdzekļus", lai atraisìtu sportistē pašcieņu un pārliecību. Būtība ir ne tikai tehniski pareizā sportisko uzdevumu izpildījumā, bet vispirms jau prāta darbībā un domāšanas/pārdomu līmenī. Nav cilvēka, kas viņai iemācītu vai motivētu viņu domāt. No zaudējumiem un neveiksmēm nav jābaidās, tās skar visus. Jābaidās no nedomāšanas- to pieprot daudzi...

 Mūsu tenisistei ir pašai jāierauga, kas notiek viņas prātā un kādas pārdomas baro viņas pašapziņu. Tā ir fronte, kur neviens treneris, labu gribēdams, nevar palìdzēt, tajā pat laikā pastāv neskaitāmas iespējas, kā likt sportistam aizdomāties par cēloņu un seku likumsakarībām.

 Kam gan patīk zaudēt- nevienam?!- tad ir jādzīvo kā uzvarētājiem. 

Uzvarētāji no zaudētājiem atšķiras ar to, ka uzvarētāji dzīvo gudrāk nekā citi- vispirms dzīvo tālredzīgāk un mērķtiecīgāk, pēc tam seko viss pārējais.

Dzīvesveidam un noteiktiem paradumiem un paškontrolei ir liela nozīme. Ja sportists grib būt labākais savos sasniegumos un rezultātos, atkārtošu vēlreiz, viņam vispirms jādzīvo apzinīgāk, tālredzīgāk un gudrāk nekā to dara pārējie.

Panākumi ilgtermiņā mīl gudrākos, bet ìstermiņā tikai veiksminiekus, kurus gudrāko balva(panākumi)var salauzt...

 Arī Aļona Ostapenko šogad vairākkārt ir pieminējusi, ka ar pārliecību par savu varēšanu ir bēdīgi. Sportiste meklē pārliecību no turnīra turnīrā, bet nonāk vēl lielāka izmisuma priekšā. Labi, ka bija, ir tādas dubultspēles, kur varēja uzelpot- bet ne par tām šoreiz.

 Acīmredzot Aļonai nav kas to pasaka, vai arī vienkārši viņa nav aizdomājusies par to, ka nevis pārliecība par saviem spēkiem jāmeklē, bet gan jāstrādā un jāreformē tas, ko viņa līdz šim uzskatīja par savu labāko tenisu. Profesionāļiem ir jābūt gataviem pārmaiņām, improvizācijām un biežiem restartiem dienās, kuras saucam par nedienām- ir jākavējās nevis pie tā, kas nesanāk un ko nevaru, bet gan jāstrādā pie tā, KO UN KĀ VARU DARĪT SAVĀDĀK, DAUDZVEIDĪGĀK UN LABĀK? To nemāca nekādās skolās, arī sporta skolās nē- tas ir stāsts par atbildīgu dzīvi.

 DZĪVES BRIEDUMS NENĀK TIKAI AR GADIEM, DZĪVES BRIEDUMS SATIEK MŪS TAD, KAD ESAM GATAVI PĀRMAIŅĀM, KURAS DARA MŪS ATBILDĪGĀKUS PRET SAVU UN CITU DZĪVI UN DARBU, KO DARĀM. Aļonas gadījumā stāsts nav sarežģīts, situācija nav bezcerīga- SITUĀCIJA PRASA RADIKĀLAS PĀRMAIŅAS DZĪVESVEIDĀ. NE TIKAI TAJĀ, KO TU DARI, BET JO ĪPAŠI TAJĀ "KĀ TU DARI". SATURS, KVALITĀTE, ATTIEKSME.

 Ja skatamies uz Aļonas Ostapenko tenisa attīstību turpmāko tenisa turnīru kontekstā, tad teikšu īsi:"Pat, ja viņa aizsāks labas pārmaiņas savā profesionālajā dzīvē, ceļš augšup pēc ilgstošas lejupslīdes nebūs viegls- krīzes un panākumi būs, kamēr uzvaras kļūs par biežāku sabiedroto.

 Svarīgs ir atskaites punkts- pārmaiņu sākums, no kura atkarīgs, vai Aļonas Ostapenko lejupslīde būs apturēta." ...

Šeit Jūs varat parakstīties uz jaunākām ziņam

Please enable the javascript to submit this form

 

Pievienot komentāru


Aizsardzības kods
Atjaunināt