Manai tautai

Es dzīvoju, un Jums būs dzīvot!

Kad mazie nebeidz pārsteigt...

Autors Draugu draugs

 Lai arī pasaulē ir neskaitāmi daudz to lietu, kas mūs sen vairs nepārsteidz, ir kāds izņēmums, kas vērīgus cilvēkus dara vēl uzmanīgākus- tie ir mūsu bērni un tas, kā viņi aug. Unikalitāte un neatkārtojamība izpaužās dzīves notikumos, kuros bērni apliecina sevi un to, kā jūtas šajā pasaulē. Pavēro pats savus bērnus darbībā ar nedalītu uzmanību- mazajiem patiešām ir, ko mums pastāstīt...

 Atceros, kad mana meita nesen kā bija iemācījusies staigāt, apm.1.g.vecumā, aizbraucām ciemos- viņa pamanījās uzrāpties uz augsta krēsla, nostājās stāvus un noleca uz vienas kājas lejā, braši turpinot savu soli nelielā paātrinājumā tā, it kā viss būtu vislabākajā kārtībā.

 Kad savam dēlam, kad tam bija 3.gadi, iedevu savu telefonu un tā vietā, lai skatītos multenes, redzēju, ka viņš youtubē apgūst pirmos soļus programmēšanā un viņa prasmēs ar laiku pamanu maza hakera(urķa) dotības, tas lika aizdomāties.

 Kad dēls, būdams aizņemts savās pašizglītības nodarbēs, ir atradis veidu, kā ieslēgt "lidojumu režīmu"- Tu sāc saprast, ka viņš savu darbu dara pilnā nopietnībā un ar maksimālu koncentrēšanos savām interesēm.Neviens svešais nedrīkst traucēt.

Kādās reizēs, kad rotaļājāmies un, kad puikam bija 3 un meitai gads, parādīju salto, kūleni un dažas cīņas mākslas imitācijdarbības, es domāju, bērni to īpaši nepamanīja. Nekā nebija, viņi piefiksējuši vairāk, nekā iedomājos un nebeidz improvizēt, atklāj jaunas prasmes, realizējot cīņas paņēmienus, kuros vēl neesmu viņus apmācījis. 

 Kad redzi bērnus aktīvā kustībā un redzi tos atdarinām Tevi, Tu nāc pie atziņas, ka neesi pamanījis, ka bērni pat reizēm neskatoties uz to, ko Tu dari, ir nopētījuši Tavu aktivitāti un neko no svarīgākā nav palaiduši garām.

Kad pamanies izmantot kārtējo brīvdienu un kādu brītiņu veikt saimniecības darbus, bet mazā divgadniece Tev dod padomu:"Esi uzmanīgs, neiezāģē rokā", tas liek aizdomāties. Kad dzirdi, ka atkal un atkal viņa pārliecinās, vai viss ir kārtībā, Tu saproti, ka šīs rūpes ir kas vairāk par bērnības vārdu spēli un rotaļu.

 Kad mazie nebeidz pārsteigt...

 Bērni domā nopietni un dziļāk, nekā to spēj pirmajos gados apliecināt vārdos; viņi cītīgi lasa savu tuvāko cilvēku dzīves grāmatu, pirms vēl esam to pamanījuši. Viņi ir gudri, un viņi labprāt mācās, klausās. Mazie dzird un meklē, sajūt Tevi arī tad, kad naktī Tu uzmosties un Tev liekas, ka apkārt viss ir kluss. Bērns neapzināti apzinās un atpazīst Tevi  ar aizvērtām acīm.

Pat klusumā un miegā, kad viss notiek atpūtas režīmā, bērna prāts turpina operēt ar Tevis un citu doto aizvadīto dienu iespaidu atziņām, kuras jau rīt var kļūt par Tavu mazo pieredzi.

 Katru dienu bērns gatavojas arvien jauniem izaicinājumiem, kuri prasa Tavu līdzdalību vai vismaz nosacīti attālu vērību.

 Cik iespējams, atsakieties no "gudrajām" ierīcēm, kas ļauj Jūsu bērnu sadzirdēt tikai tad, kad viņš mostās no dienas dusas. Ja izvēlēsieties mazāk trokšņa, Jūs iemācīsieties savu bērnu sajust attālināti un nekļūdīgi. Tā ir pieredze, kas vairāk par vecāku intuīciju. Kas vēro rūpīgi, tie šo pieredzi iepazìs un nepārpratìs.

 Esi savu bērnu draugs un sargs un jo īpaši aktīvs vērotājs. Bērniem ir ko mums teikt. Ne visi pārsteigumi būs jauki, ne tuvu visas pieredzes raisīs prieku, bet, ja būsiet pieejams, bērns iegūs pašu vērtīgāko no mums- sava tēva un mātes dzīves laiku, kas savijas un caurstrāvo mazo brīnumdaru bērnību.

 Mùsu bērni mūs vēro un, jo pieejamāki mēs saviem mazajiem esam, jo biežāk viņi pārsteigs mùs pozitīvi. 

 Bērni nepaliks mūsu ēnā, mūsu ambīcijās, iztēlē un sapņos- Tu esi tas, kas noteiks ar savu vērību un uzmanību, kāds būs Tava mazā "es pats". 

Šeit Jūs varat parakstīties uz jaunākām ziņam

Please enable the javascript to submit this form

 

Pievienot komentāru


Aizsardzības kods
Atjaunināt